‎+38 (067) 497 09 08

‎+38 (067) 896 12 29

Чи можна отримати статус учасника бойових дій через суд???

22:13 24.06.2020

З чого розпочався спір:Заявник звернувся до суду із заявою про встановлення факту його участі в бойових діях у складі добровольчих формувань зоні проведення Антитерористичної операції на Сході України. При цьому, посилався на те, що він звертався до Міністерства оборони України з проханням встановити йому статус учасника бойових дій, проте отримав повідомлення, що його до списку учасників бойових дій не внесено.


 
Суди першої та апеляційної інстанцій вимоги заявника задовольнили.


 
З такими рішеннями Міністерство оборони України не погодилось та подало касаційну скаргу.


 
Велика Палата Верховного Суду задовольнила касаційну скаргу МОУ та скасувала рішення попередніх інстанцій своєю постановою від 03 липня 2019 року у справі №233/2929/17, вказавши, що зазначений спір не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, а повинен вирішуватись у позасудовому порядку відповідно до встановленої законодавством процедури. 
Адже, порядок встановлення факту участі особи у бойових діях, в тому числі під час проведення АТО на сході України, визначений Порядком надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року №413.
 
Таким чином, встановлення факту участі особи в АТО є складовою процесу надання їй статусу учасника бойових дій, здійснюється в позасудовому, а не в судовому порядку. Вказане питання належить до повноважень спеціально уповноважених на це органів (комісій, міжвідомчих комісій). Звернення особи, яка претендує на отримання статусу учасника бойових дій, розглядають саме ці комісії, а в разі відмови в наданні відповідного статусу особа має право звертатися до суду для оскарження рішення комісії, в тому числі щодо невстановлення факту участі у бойових діях.

 

Ви учасник бойових дій в АТО чи ООС - отримайте безкоштовну онлайн консультацію військового юриста та адвоката.

 

Автор статті Святослав Прокопчук.